Cavan Home Pony International Results

| November 4, 2015

Friday 23rd October 2015

RESULTS for

Class 1       148-90CM                                                                             23-Oct-15

1st Iain Howard’s Ownies Choice (Emily Howard), 2nd Michelle Magill’s Cashmir Jumper (Jordyn Magill), 3rd Tracey Howell’s Wivolett Something Special (Cerys Howell), 4th Valerie Charlton’s Woodys Girl (Caragh Charlton), 5th Tracey Howell’s Essenar Luizza (Cerys Howell), 6th David Trenier’s Drumahaire Dodger (Orla Henry), 7th Sandra Duffy’s Gerco (Elle-mia Toner), 8th Amber Mcsorley’s Kilcummin Phantom (Andrew Mcsorley)

RESULTS for

Class 2       148-1M                                                                                23-Oct-15

1st Kate Wachman’s Diamond (Max Wachman), 2nd Linda Courtney Cadam’s Attorey Clover Lilly (Annie Courtney Cadam), 3rd Mark Somerville’s De Kuilen Winne (Daryl Somerville), 4th Rory Finnerty’s Too Posh (Hollie Coster), 5th Kevin Mccloskey’s Sunkist Lad (Amy-leigh Mccauley), 6th Christopher Deharne’s Miltown Magic (Christopher Deharne), 7th Eileen Worrell’s Tina (Christine Worrell), 8th Tracey Howell’s Essenar Luizza (Cerys Howell)

RESULTS for

Class 3       148-1.10M SPEED                                                                    23-Oct-15

1st F Harrison And M Barret’s Wheres My Colour (C Harrison), 2nd Hans Kuehnle’s Mars Star (Jenni Kuehnle), 3rd Mary Monaghan’s Shirsheen Cruiser (Sean Monaghan), 4th Linda Courtney Cadam’s Attorey Clover Lilly (Annie Courtney Cadam), 5th Pauline Clarke’s Free Lily (Sean Monaghan), 6th Pad O’Connell’s River Cassanova (Jenni Kuehnle), 7th Padraig Dolan’s Cashelbay Meg (Angela Dolan), 8th Castle Quarter Stables’s Snatch (Taylor Sweeney)

RESULTS for

Class 4       128-90CM SPEED                                                                    23-Oct-15

1st Breda Perrin’s Ash Rain (Alannah Perrin), 2nd Gerard Killoran’s Barrera Star Attraction (Aaron Killoran), 3rd Tim Brennan’s Coppenagh Spirit (Timmy Brennan), 4th John Bannon’s Magical Milly (Caragh Charlton), 5th Gail Mckeon’s Soxs Bay (Alannah Perrin),6th Victoria Steele’s Little Miss Millie (Emily Steele), 7th Victoria Clarke’s Parc Creme Brulee (Camryn Clarke), 8th Kieran Carey’s Cappagh Knight (Robin Carey)

RESULTS for

Class 5       128-1M (TANSAN PROPERTIES QUALIFIER)                                    23-Oct-15

1st Jean Finney’s Ballyknock Master Roan (Alex Finney), 2nd Marjorie Dunne’s Wingland Heloise (Ashley Dunne), 3rd Kate Wachman’s Heart Breaker (Tom Wachman), 4th Kate Wachman’s Murphys Spartacus (Tom Wachman), 5th Kate Wachman’s Little Jack Spratt (Max Wachman), 6th Jane Clarke’s Alloy (Maeve Clarke), 7th Kate Wachman’s Techon Master Bronze (Tom Wachman), 8th John Bannon’s Magical Milly (Caragh Charlton)

RESULTS for

Class 6       138-1.10M (TANSAN PROPERTIES QUALIFIER)                                 23-Oct-15

1st Ballywalter Farms’s Lough Gill (Harry Allen), 2nd Paddy Sweeney’s Sakama Chezni (Taylor Sweeney), 3rd Ballywalter Farms’s Scarletts Billy The Kid (Harry Allen), 4th Alan Mccoosh’s Lily Clover (Trudie Mccoosh), 5th Kate Wachman’s Dycott Mastermind (Max Wachman), 6th Jane Clarke’s Mulvin Rollover (Ruari Clarke), 7th Marjorie Dunne’s Boten Anna (Ashley Dunne), 8th Hans Kuehnle’s Tullibards Above The Clouds (Jenni Kuehnle)

RESULTS for

Class 7       148-1.20M (TANSAN PROPERTIES QUALIFIER)                                 23-Oct-15

1st Mary Monaghan’s Shirsheen Cruiser (Sean Monaghan), 2nd Tara Flanagan’s Cullagh Lass (Tyrone Flanagan), 3rd Liz Murray’s Mathius (John Murray), 4th Tara Flanagan’s Talyas Diamond Link (Tyrone Flanagan), 5th Michael Kelly’s Mister Ed (Louise Kelly), 6th Ballywalter Farms’s Accapella Z (Harry Allen), 7th Pad O’connell’s River Cassanova (Jenni Kuehnle), 8th Greg Yorke’s Roll On Two (Rebecca Yorke)

RESULTS for

Class   9         138-90CM (CAVAN KINGSLAND LEAGUE) 23-Oct-15

1st Conrad Murray’s Ruscai Earl Boy (John Murray), 2nd Emer Kenny’s Double Dash Dot (Ellen Kenny), 3rd Paul Cummins’s North Star (Morgan Cummins), 4th  Noel Benson’s Brodella Star (Ronya Benson), 5th Marjorie Dunne’s Astral Ruben (Ashley Dunne), 6th Deidre Grant’s Beautiful Mystery (Ella Grant), 7th Oliver Henry’s Loughville Ranger (Orla Henry), 8th Louise Halford’s Cairbre Lad (Christine Worrell)

RESULTS for

Class 10      138-1M (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                          23-Oct-15

1st Gemma Stack’s Coral Queen (Rebecca Stack), 2nd Conrad Murray’s Ruscai Earl Boy (John Murray), 3rd Paul Cummins’s North Star (Morgan Cummins), 4th Victoria Wood’s Rapkyns Paddys Day (Harry Wood), 5th Victoria Wood’s Hembys Parla (Harry Wood), 6th Emer Kenny’s Double Dash Dot (Ellen Kenny) 7th Jane Clarke’s Mulvin Rollover (Ruari Clarke), 8th Gillian Creighton’s Derrygimbla Atlantis Storm (Jodie Creighton)

RESULTS for

Class 11      NEWCOMERS (40CM, 50CM, 60CM)                                               23-Oct-15

D/C Martin Kelly’s Prince (Caitlin Kelly), Seamus Beirne’s Roscommon Sir (Libby Beirne), Kate Wachman’s My Little Wonder (Alice Wachman), Valerie Gateau’s Ballyvally Liberte (Jack Conlon-Gateau), Noel Benson’s Rusty Creek (Oisin Benson), Christopoher Glynn’s Lullymore Solider In Grey (Lucy Glynn), Seamus Beirne’s Roscommon Sir (Libby Beirne), Martin Kelly’s Bubble Bob (Zara-Jane Kelly), Roger Joyce’s Knockillaree Juliet (Joshua Joyce)

RESULTS for

Class 12      128-70CM                                                                             23-Oct-15

D/C Noel Benson’s Geris Cherokee Dream (Fionnghuala Benson), Dale Adams’s Killaloe Gypsy (Lauren Adams), Victoria Steele’s A Little Fairplay (Zara-Jane Kelly), Kieran Carey’s Tintin C (Robin Carey), Kate Wachman’s My Little Wonder (Alice Wachman), Ambrose Lavin’s Cefngelli Sherry (Conor Lavin)

RESULTS for

Class 13      128-80CM (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       23-Oct-15

D/C Louise Halford’s Little Lady (Christine Worrell), Emma Counihan’s Miss Mossey (Ted Lynch), Valerie Gateau’s Ballyvally Liberte (Jack Conlon-gateau), Breda Perrin’s Ash Rain (Alannah Perrin), Marina Sayle’s Fenaghbeg Ever (Freya Sayle), Tara Flanagan’s Mini Digger (Che Flanagan), Linda Shanahan’s Who Cs Magic (Susan Shanahan)

RESULTS for

Class 14      148-1.10M (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       23-Oct-15

1st Alan Mccoosh’s Shadow Light (Trudie Mccoosh), 2nd Rachelle Harding’s Newcastle Goblin Girl (Charlotte Harding), 3rd Fiona Roche’s Bellegrove Diva (Michael Roche), 4th Vina Buller’s G Maha (Hugo Mcalpine), 5th Eileen Worrell’s Tina (Christine Worrell), 6th Keith Murray’s Kilrooskey Boy (Sean Monaghan)

RESULTS for

Class 15      128-85CM UNDER 10S                                                               23-Oct-15

1st Valerie Gateau’s Hinderton May Princess (Jack Conlon-Gateau), 2nd Kieran Carey’s Cappagh Knight (Robin Carey), 3rd Jane Clarke’s Lenamore Mini Metro (Tadhg Clarke), 4th Marjorie Dunne’s Parc Popper (Leo Dunne), 5th Annette Fitzgerald’s Lisboy Smarties (Kian Dore), 6th Victoria Clarke’s Snow Patrol (Jamie Clarke), 7th Jane Clarke’s Alloy (Maeve Clarke), 8th Valerie Gateau’s Sabrina (Jack Conlon-gateau)

RESULTS for

Class 16      128-90CM (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       23-Oct-15

1st Denise Crawford’s Drumcaghey Jacko (Kian Dore), 2nd Marina Sayle’s Fenaghbeg Ever (Freya Sayle), 3rd Marjorie Dunne’s PARC Popper (Leo Dunne), 4th Valerie Gateau’s Sabrina (Jack Conlon-gateau), 5th Linda Shanahan’s Who Cs Magic (Susan Shanahan), 6th Pauric Corcoran’s Kofi Kingston (Adam Corcoran), 7th Louise Halford’s Little Lady (Christine Worrell), 8th Nicola Burns’s Miss Avicii (Zara Burns)

RESULTS for

Class 17      CHILDREN ON HORSES 1.10M                                                    23-Oct-15

1st Susan Roberts’s Hickory Hill (Amy Roberts), 2nd Paddy Sweeney’s Zafira (Taylor Sweeney), 3rd Hans Kuehnle’s Tullibards Now Or Never (Jenni Kuehnle), 4th Clare Sloan’s Rose Of Connaught (Ellie Humphries), 5th Rachelle Harding’s Crossmaglen Bandit (Charlotte Harding)

RESULTS for

Class 18      CHILDREN ON HORSES 1.20M                                                    23-Oct-15

1st Hans Kuehnle’s Tullibards Now Or Never (Jenni Kuehnle)

Saturday 24th October 2015

RESULTS for

Class 19      148-90CM (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       24-Oct-15

1st Paul Hanson’s Laragh Storm (Bromwen Hanson), 2nd Lisa Mason’s Glebepark Riverdance (Raychal Mason-Collins), 3rd Roy Mccreadie’s Destinys Dream (Emma Mccreadie), 4th Esther Trenier’s Seafield Boy (Lewis Trenier), 5th Tracey Howell’s Essenar Luizza (Cerys Howell), 6th Maeve Mcevoy’s Dooneens By My Baby (Patrick Mcevoy), 7th Valerie Charlton’s Woodys Girl (Caragh Charlton), 8th Christopher Deharne’s Miltown Magic (Christopher Deharne)

RESULTS for

Class 20      128-90CM (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       24-Oct-15

1st Martin Kirrane’s Billibob (John Martin Kirrane), 2nd Victoria Clarke’s Parc Creme Brulee (Camryn Clarke), 3rd Kate Wachman’s Techon Master Bronze (Tom Wachman), 4th Louise Mcentee’s Super Sonic (Katie Mcentee), 5th Cali O’Donnell’s Dawns Little Princess (Karla Odonnell), 6th Colin Thompson’s Sparkling Mr Tigger (Victoria Thompson), 7th Victoria Clarke’s Jackoo (Camryn Clarke), 8th John Bannon’s Magical Milly (Caragh Charlton)

RESULTS for

Class 21      128-85CM UNDER 10                                                                24-Oct-15

1st Marjorie Dunne’s Parc Popper (Leo Dunne), 2nd Victoria Clarke’s Snow Patrol (Jamie Clarke), 3rd Dale Adams’s Dimples Dilema (Maisie Adams), 4th Tim Brennan’s Coppenagh Spirit (Timmy Brennan), 5th Stephen Moore’s Bertie Bassett (Alfie Adair), 6th Denise Crawford’s Drumcaghey Jacko (Kian Dore), 7th Jane Clarke’s Alloy (Maeve Clarke), 8th Annette Ftzgerald’s Lisboy Smarties (Kian Dore)

RESULTS for

Class 22      148-1.25M JUMP OFF(TANSAN PROPERTIES QUALIFIER)                    24-Oct-15

1st Anne Mills’s Adja (Sean Monaghan),2nd Tara Flanagan’s Cullagh Lass (Tyrone Flanagan), 3rd Charlie Soden’s Castle Hill King (Kayleigh Soden), 4th Paul Boyle’s Casino Roylale (Patrick Boyle), 5th Anita Duffy’s Kadia Mouche (Emma Mcentee), 6th Ballywalter Farms’s Accapella Z (Harry Allen), 7th Pad O’connell’s River Cassanova (Jenni Kuehnle), 8th Tara Flanagan’s Talyas Diamond Link (Tyrone Flanagan)

RESULTS for

Class 23      138-1.15M JUMP-OFF (TANSAN PROPERTIES QUALIFIER)                   24-Oct-15

1st Ballywalter Farms’s Lough Gill (Harry Allen), 2nd Kate Wachman’s Dycott Mastermind (Max Wachman), 3rd Ballywalter Farms’s Scarletts Billy The Kid (Harry Allen), 4th Ballywalter Farms’s Fountain Ranger (Harry Allen), 5th Heffron Equine’s Double Trouble Boy (Anabelle Heffron), 6th Ann Derwin’s Sligo Lux To Queeney (Kate Derwin), 7th David Errity’s Caher Silver (Jodie Flanagan), 8th Alan Mccoosh’s Lily Clover (Trudie Mccoosh)

RESULTS for

Class 24      128-1.05M JUMP-OFF (TANSAN PROPERTIES QUALIFIERS)                  24-Oct-15

1st Kate Wachman’s Murphys Spartacus (Tom Wachman), 2nd Ann Derwin’s Buachaill Baire (Francis Derwin), 3rd Louise Mcentee’s Star Spangled Banner (John Mcentee), 4th Ann Derwin’s Essener Ninja Jinja (Francis Derwin), 5th Gareth Cassidy’s Little Ceaser (Ellie-rose Cassidy), 6th Ann Derwin’s Toorboy Tommy (Aine Shortall), 7th Sarah Doherty’s Emerald Lucky (Sophie Doherty), 8th Louise Mcentee’s Expresso (John McEntee)

RESULTS for

Class   25         148 Retiring Riders

1st Tara Flanagan’sTalyas Diamond Link (Tyrone Flanagan), 2nd Fiona Carson’s Newhaven Ministral (Emily Carson), 3rd Lisa Mason’s Glebepark Riverdance (Raychal Mason Collins), 4th Gabrielle McArdle’s Bunbrae Jack (Niamh McArdle), 5th Malcolm Singleton’s Killernan Roger (Jade Singleton), 6th Z. Whelan’s Blaze (Zoe Whelan), 7th Paul Boyle’s Casino Royale (Patrick Boyle), 8th Michael Kelly’s Mister Ed (Louise Kelly)

RESULTS for

Class   26      138-90CM (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       24-Oct-15

1st Marguerite Ryan’s Dolly Du Carel (Alex Finney), 2nd Paul Cummins’s North Star (Morgan Cummins), 3rd Conrad Murray’s Ruscai Earl Boy (John Murray), 4th Anna-maire Fitzpatrick’s Skip Around Malibu (Sean Fitzpatrick), 5th Janet Roulston’s Kiltown Sunshine (Alana Roulston), 6th Rachel Counihan’s Little Rock Bang Bang (Hannah Mc Goldrick), 7th Deidre Grant’s Beautiful Mystery (Ella Grant), 8th Marjorie Dunne’s Astral Ruben (Ashley Dunne)

RESULTS for

Class 27      138-1M (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                          24-Oct-15

1st Oliver Henry’s Keogans Boy (Orla Henry), 2nd Victoria Wood’s Rapkyns Paddys Day (Harry Wood), 3rd Paul Cummins’s North Star (Morgan Cummins), 4th Deidre Grant’s Beautiful Mystery (Ella Grant), 5th Marjorie Dunne’s Astral Ruben (Ashley Dunne), 6th Gillian Kerr’s Pidget (Cerys Howell), 7th Bernard Conlon’s Brookhaven Prince (Katie Conlon), 8th Jane Clarke’s Mulvin Rollover (Ruari Clarke)

RESULTS for

Class 28      NEWCOMERS (40CM, 50CM, 60CM)                                               24-Oct-15

D/C William Adair’s Only My Eoin (Adam Adair), Kate Wachman’s My Little Wonder (Alice Wachman), Paul Boyle’s Scarlett Multiple (Emily Beysatt), Victoria Clarke’s Billy Frazer (Jamie Clarke), William Adair’s Casper (Adam Adair), Christopoher Glynn’s Tayto (Lucy Glynn), Niki Taylor’s Smokegan (Kym Moore), Roger Joyce’s Knockillaree Juliet (Joshua Joyce), A Daly’s Soverign ( (Ava Daly), Fiona Maloney’s Dont Burst My Bubble (Chloe Maloney), Seamus Beirne’s Roscommon Sir (Libby Beirne), Heffron Equine’s Captain Nemo (India Heffron), Noel Benson’s Rusty Creek (Oisin Benson), Heffron Equine’s Princess Judy India Heffron), Heffron Equine’s Bluebelle (India Heffron), Patrick Ruane’s Sfeen (Tia Ruane), Johnnie Fitzpatrick’s Fairytale Pepper Robyn Fitzpatrick), Patrick Ruane’s Calvin (Tia Ruane), Victoria Clarke’s Quantum Persia (Naoise Dempsey)

RESULTS for

Class 29      128-70CM                                                                             24-Oct-15

D/C Edna Gamble’s My Party Pop (Katie Gibson), Dale Adams’s Killaloe Gypsy (Lauren Adams), Kate Wachman’s My Little Wonder (Alice Wachman), Ambrose Lavin’s Cefngelli Sherry (Conor Lavin), Victoria Clarke’s Damma Sally (Jamie Clarke), Derek Mahony’s Ravara Fairytale (Fiachra Mahony), Kenneth Rush’s Electro (Harry Rush), Kieran Carey’s Tintin C (Robin Carey), Louise Halford’s Copper Beech Peach (Joshua Halford), Colleen Letters’ Rock Hip Hop (Chloe Letters), Niki Taylor’s Smokegan (Kym Moore), Kenneth Rush’s Wee Honey (Harry Rush), Louise Halford’s Filco (Tommy Halford), Valerie Gateau’s Ballyvally Liberte (Jack Conlon-gateau), Lisa Gilmartin’s  Tabita Carwyn (Conor Gilmartin), Roger Joyce’s Knockillaree Juliet (Joshua Joyce)

RESULTS for

Class 30      128-80CM (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       24-Oct-15

D/C Ger And Jo Penfold’s Kilcrene Basil (Harriet Penfold), Victoria Clarke’s Damma Sally (Jamie Clarke), Roisin Donnelly’s Boomerang Barney (Clara Daly), Stephen Orr’s Badbury Blackthorn (Conor Harris), Clare Sloan’s          Mosstown Little Dun (Eva Sloan), Colleen Letters’s Rock Hip Hop (Chloe Letters), David Reynolds’s Tuity Fruity (Sarah Jayne Reynolds), Heffron Equine’s Rough Diamond (Anabelle Heffron)

RESULTS for

Class 31      148-1M (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                          24-Oct-15

1st William Flanagan’s Vivantos (Charlie Flanagan), 2nd Linda Courtney Cadam’s Attorey Clover Lilly (Annie Courtney Cadam), 3rd Laura Richardson’s Cailin Aerach (Sarah Richardson), 4th Maeve Mcevoy’s Dooneens My Baby (Patrick Mcevoy), 5th Mark Somerville’s Oggy (Daryl Somerville), 6th Paul Hanson’s Laragh Storm (Bromwen Hanson), 7th Richard Truesdale’s Beech Hall Star (Sophie Truesdale), 8th Martin Kirrane’s Scarlett Dream (Chloe Kirrane)

RESULTS for

Class 32      148-1.10M (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                                       24-Oct-15

1st Barbara Fitzgerald’s Erbies Corvette (Daniel Fitzgerald), 2nd Barbara Galavan’s Another Dooley (Daniel Fitzgerald), 3rd Tom Mahon’s Outta Control (Louise Mahon), 4th Alan Mccoosh’s Shadow Light (Trudie Mccoosh), 5th Linda Courtney Cadam’s Attorey Clover Lilly (Annie Courtney Cadam), 6th Sarah Doherty’s Springhill Cosmo (Beth Doherty), 7th Kate Wachman’s Diamond (Max Wachman), 8th Vina Buller’s G Maha (Hugo Mcalpine)

RESULTS for

Class 33      CHILDREN ON HORSES 1.10M                                                    24-Oct-15

1st Susan Roberts’s Hickory Hill (Amy Roberts), 2nd Clare Sloan’s Rose Of Connaught (Ellie Humphries), 3rd Rachelle Harding’s Crossmaglen Bandit (Charlotte Harding), 4th Hans Kuehnle’s Tullibards Now Or Never (Jenni Kuehnle), 5th Manuella Martilini’s Vis Del Vergante (Ava Banahan)

RESULTS for

Class 34      CHILDREN ON HORSES 1.20M                                                    24-Oct-15

1st Hans Kuehnle’s Tullibards Now Or Never (Jenni Kuehnle), 2nd Barbara Fitzgerald’s Gucci Lady (Daniel Fitzgerald), 3rd Charlie Soden’s Karuna Flight (Kayleigh Soden), 4th Susan Roberts’s Hickory Hill (Amy Roberts)

RESULTS for

Class 35      CHILDREN ON HORSES 1.10M GRAND PRIX                                    25-Oct-15

1st Cali O’Donnell’s Hickory Hill (Amy Roberts), 2nd Godfrey Hughes’ Gucci Lady (Daniel Fitzgerald), 3rd Clare Sloan’s Rose of Connaught (Ellie Humphries), 4th Hans Kuehnle’s Tullibards Now or Never (Jennifer Kuehnle), 5th Rachelle Harding’s Crossmaglen Bandit (Charlotte Harding), 6th Manuela Martinelli’s Vis Del Vergante (Ava Banahan)

RESULTS for

Class 36      CHILDREN ON HORSES 1.20M GRAND PRIX – SPONSORED BY EQUESTPRAMOX                                                                                     25-Oct-15

1st Hans Kuehnle’s Tullibards Now or Never (Jennifer Kuehnle), 2nd Cali O’Donnell’s Hickory Hill (Amy Roberts), 3rd Godfrey Hughes’ Gucci Lady (Daniel Fitzgerald), 4th Charlie Soden’s Karima Flight (Kayleigh Soden), 5th Clare Sloan’s Rose of Connaught (Ellie Humphries)

RESULTS for

Class 37      128-85CM UNDER 10S SPONSORED BY COOLMORE STUD                  25-Oct-15

1st Kieran Carey’s Cappagh Knight (Robin Carey), 2nd Jane Clarke’s Lenamore Mini Metro (Tadhg Clarke), 3rd Sarah Doherty’s Emerald Lucky (Oliver Doherty), 4th Victoria Clarke’s Parc Creme Brulee (Camryn Clarke), 5th C Gibson’s Nely Done That (Annie Gibson), 6th Tim Brennan’s Absolutely Beautiful (Eoin Brennan), 7th Harry Hughes’s Greenacres News Reel (Stephen Hughes), 8th Clare Sloan’s Mosstown Little Dun (Eva Sloan)

RESULTS for

Class 38      128-1.05M GRAND PRIX (TANSAN PROPERTIES QUALIFIER) SPONSORED BY COOLMORE STUD                                                                                    25-Oct-15

1st Marjorie Dunne’s Wingland Heloise (Ashley Dunne), 2nd Kate Wachman’s Murphys Spartacus (Tom Wachman), 3rd Ann Derwin’s Buachaill Baire (Francis Derwin), 4th Louise Mcentee’s Star Spangled Banner (John Mcentee), 5th Colin Thompson’s Sparkling Mr Tigger (Victoria Thompson), 6th Gareth Cassidy’s Little Ceaser (Ellie-rose Cassidy), 7th Ann Derwin’s Essener Ninja Jinja (Francis Derwin), 8th Ger And Jo Penfold’s Gelliganol Guinever (Harriet Penfold)

 

 

RESULTS for

Class 39      138-1.15M GRAND PRIX (TANSAN PROPERTIES QUALIFIER) SPONOSRED BY COOLMORE STUD                                                                                    25-Oct-15

1st Ballywalter Farms’s Lough Gill (Harry Allen), 2nd Ballywalter Farms’s Fountain Ranger (Harry Allen), 3rd David Errity’s Caher Silver (Jodie Flanagan), 4th Jane Clarke’s Mulvin Rollover (Ruari Clarke), 5th Ann Derwin’s Sligo Lux To Queeney (Kate Derwin), 6th Alan Mccoosh’s Lily Clover (Trudie Mccoosh), 7th Ballywalter Farms’s Scarletts Billy The Kid (Harry Allen), 8th Hans Kuehnle’s Good Night Out (Jenni Kuehnle)

RESULTS for

Class 40      148-1.25M GRAND PRIX (TANSAN PROPERTIES QUALIFIER)                25-Oct-15

1st Tara Flanagan’s Cullagh Lass (Tyrone Flanagan), 2nd Anne Mills’s Adja (Sean Monaghan), 3rd Pad O’connell’s River Cassanova (Jenni Kuehnle), 4th Charlie Soden’s Castle Hill King (Kayleigh Soden), 5th Charlie Soden’s Boolagh Gypsy Boy (Kayleigh Soden), 6th Pauline Clarke’s Dunally Black Jack (Sean Monaghan), 7th Allison Mercer’s Prospect Eddie (Ellie Humphries), 8th Ballywalter Farms’s Athlete Greenfield (Harry Allen)

RESULTS for

Class 41      138-90CM CHAMPIONSHIP (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                   25-Oct-15

1st Paul Cummins’s North Star (Morgan Cummins), 2nd Eddie Mc Keon’s Ice Fire (Caoimhe Higgins), 3rd Emer Kenny’s Double Dash Dot (Ellen Kenny), 4th Deidre Grant’s Beautiful Mystery (Ella Grant), 5th Maeve Mcevoy’s Edentrillick Jazz (Niamh Mcevoy), 6th Ger And Jo Penfold’s My Clonmore Braces (Oliver Penfold), 7th Marguerite Ryan’s Dolly Du Carel(Alex Finney), 8th Gail Mckeon’s Soxs Unwanted (Jack Mckeon)

RESULTS for

Class 42      138-1M CHAMPIONSHIP (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                      25-Oct-15

1st Edward McKeon’s Ice Fire (Daniel Fitzgerald), 2nd Gerald & Joanna Penfold’s My Clonmore Braces (Oliver Penfold), 3rd Janet Roulston’s Lenamore Lena (Leah Roulston), 4th Marsh Kyfe Equestrian Centre’s Lenamore Tasmanian Taz (Victoria Surgeoner), 5th Bernard Conlon’s Brookhaven Prince (Katie Conlon), 6th Esther Trenier’s My Diamond (Lewis Trenier), 7th Rosemary Clements’ Derryvane Sea Mist (Samuel Wilson), 8th Gail McKeon’s Laughtonora Lady (Jack McKeon)

RESULTS for

Class 43      148-90CM CHAMPIONSHIP (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                   25-Oct-15

1st Lisa Mason’s Glebepark Riverdance (Raychal Mason Collins), 2nd Patricia Dehaene’s Milltown Magic (Christopher Dehaene), 3rd Tracey Howell’s Essenar Luizza (Cerys Howell), 4th Paul Hason’s Laragh Storm (Bromwen Hanson), 5th Valerie Keogh’s Moonlight Man (Timmy Keogh), 6th Tracey Howell’s Wivollet Something Special (Cerys Howell), 7th Amber McSorley’s Kilcummin Phantom (Andrew McSorley), 8th Elizabeth Hayden’s Langtons Choice (Anna Hayden)

RESULTS for

Class 44      148-1M CHAMPIONSHIP (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                      25-Oct-15

1st Laura Richardson’s Cailin Aerach (Sarah Richardson), 2nd Andy Fearon’s Arklows Coloured Boy (Sarah Richardson), 3rd Maeve Mcevoy’s Dooneens By My Baby (Patrick Mcevoy), 4th Gail Mckeon’s Ardara Lady (Jack Mckeon), 5th Padraig Dolan’s Cashelbay Meg (Angela Dolan), 6th Richard Truesdale’s Beech Hall Star (Sophie Truesdale), 7th Timmy Mccormick’s Princess Nora (Dearbhla Duignan), 8th Christopher Deharne’s Miltown Magic (Christopher Deharne)

RESULTS for

Class 45      148-1.10M CHAMPIONSHIP (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                   25-Oct-15

1st Barbara Fitzgerald’s Erbies Corvette (Daniel Fitzgerald), 2nd Tom Mahon’s Outta Control (Louise Mahon), 3rd F Harrison And M Barret’s Wheres My Colour (C Harrison), 4th Allison Mercer’s Princess Ita (Ellie Humphries), 5th Padraig Dolan’s Cashelbay Meg (Angela Dolan), 6th Ann Derwin’s Springhill Rebellious (Sean Monaghan), 7th Hans Kuehnle’s Lennamore Lucky Kate (Jenni Kuehnle), 8th Hans Kuehnle’s Corbeagh Starburst (Jenni Kuehnle)

RESULTS for

Class 46      NEWCOMERS (40CM, 50CM, 60CM)                                               25-Oct-15

D/C Kenneth Rush’s Wee Honey (Ella Rush), Edward Walsh’s Georgie (Edward Walsh), Edward Walsh’s Sparkling Princess (Helen Walsh), Noel Benson’s Rusty Creek (Oisin Benson), Martin Neary’s Marshmellow (Katie Mcgrath), Victoria Clarke’s Quantum Persia (Naoise Dempsey), Sarah O’reilly’s Little Dazzler (Sarah Oreilly), Christopher Glynn’s Lullymore Solider In Grey (Lucy Glynn), John Gorman’s Poppy Rocket (Aaron Gorman), Paul Boyle’s Scarlett Multiple (Emily Beysatt), Andrew Thompson’s One More (Beth Thompson), Niki Taylor’s Smokegan (Kym Moore), Roger Joyce’s Knockillaree Julie (Joshua Joyce), Patricia Creegan’s Dunreevey Lady Americano (Katie Creegan), Paul Boyle’s Scarlett Multiple

RESULTS for

Class 47      128-70CM CHAMPIONSHIP                                                         25-Oct-15

D/C Kenneth Rush’s Electro (Harry Rush), Kenneth Rush’s Drumiskin Lad (Harry Rush), Andrew Thompson’s One More (Beth Thompson), Harry Hughes’s Apollo (Stephen Hughes), Andrew Thompson’s Ruthstown Speed (Beth Thompson), Bernard Conlon’s Birtley Destiny (Matthew Conlon), Valerie Gateau’s Ballyvally Liberte (Jack Conlon-gateau), Louise Halford’s Filco (Tommy Halford), Amanda Lynch’s Lucky Day (Billie Jean Lynch), Noel Benson’s Geris Cherokee Dream (Fionnghuala Benson), Ambrose Lavin’s Cefngelli Sherry (Conor Lavin), Lmcelroy’s Back To Black (Teaghán Burns), Dale Adams’s Killaloe Gypsy (Maisie Adams), Lisa Gilmartin’s Tabita Carwyn (Conor Gilmartin), Roger Joyce’s Knockillaree Juliet (Joshua Joyce)

RESULTS for

Class 48      128-80CM CHAMPIONSHIP (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                   25-Oct-15

D/C Louise Halford’s Copper Beech Peach (Joshua Halford), Marina Sayle’s Fenaghbeg Ever (Freya Sayle), Lisa Gilmartin’s Tabita Carwyn (Conor Gilmartin), Valerie Gateau’s Ballyvalley Liberty (Jack Conlon-Gateau), Ambrose Lavin’s Newtown Mini Cooper (Conor Lavin), Laura McElroy’s Back to Black (Teaghan Eamonn Burns), Andrew Thompson’s Ruthstown Speed (Beth Thompson), Louise Halford’s Filco (Tommy Halford), Roisin Donnelly’s Boomerang Barney (Clara Daly), Cavan Equestrian Centre’s Damma Sally (Jamie Clarke)

RESULTS for

Class 49      128-90CM CHAMPIONSHIP (CAVAN KINGSLAND LEAGUE)                   25-Oct-15

1st Louise Halford’s Copper Beech Peach (Joshua Halford), 2nd Marina Sayle’s Fenaghbeg Ever (Freya Sayle), 3rd Lisa Gilmartin’s Tabita Carwyn (Conor Gilmartin), 4th Valerie Gateau’s Ballyvally Liberte (Jack Conlon-gateau), 5th Ambrose Lavin’s Newtown Mini Cooper (Conor Lavin), 6th Lmcelroy’s Back To Black (Teaghán Burns), 7th Andrew Thompson’s Ruthstown Speed (Beth Thompson), 8th Louise Halford’s Filco (Tommy Halford)

 

Tags: , , , ,

Category: News, Results, Show Jumping

Comments are closed.

Directory powered by Business Directory Plugin