Balmoral Thursday Showing Results

| May 11, 2017

Yearlings
21     COLT or GELDING, foaled in 2016, thoroughbred and non thoroughbred, entered in their respective stud book, likely to make a high class performer.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 53  Gibson, Mr Desmond  ROLEX
2nd 60  O Gorman, Mr Kieran  MURPHY 2
3rd 58  Martin, Mrs Pat  CLOVER CHOICE
4th 55  Kirkpatrick, Mrs Charlotte  REDWOOD TZAR
5th 59  McWeeney, Mr James  LONGSTONE CRUISE
6th 61  Rountree, Alison and William  KILLYCLOGHAN RUSTIC TIMES

22     FILLY, foaled in 2016, thoroughbred and non thoroughbred entered in their respective stud book, likely to make a high class performer.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 65  Lyons, Mrs Ann  SARAH’S CLEARANCE
2nd 63  Gibson, Mr Desmond  CALENDAR GIRL
3rd 68  Newell, Tom  KILCAHILL GEIMINI
4th 69  Shearer, Miss Claire & Cash Samuel  GHS CAVALIER CLAIRE
5th 67  McCullough, Mrs Kate  ADAGIO D’ACCORD

23     GELDING, foaled in 2015, thoroughbred and non thoroughbred entered in their respective stud book, likely to make a high class performer.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 81  Walsh, Mrs Dorothy  SUPERIOR CHOICE
2nd 74  Gibson, Mr Desmond  HIGHAND MIGHTY
3rd 71  Davis, Mr Robert  CORRAN EMPEROR
4th 78  O Gorman, Mr Kieran  MUNTHERS BASH
5th 70  Daly, Brian  NEWMARKET MARLEY
6th 75  Kirkpatrick, Mr David  REDWOOD SIR OUGHTERARD

24     FILLY, foaled in 2015, thoroughbred and non thoroughbred entered in their respective stud book, likely to make a high class performer.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 91  McCallister, Miss Valerie  SUGAR BESS
2nd 82  Ballykelly Sport Horses  BALLYKELLY EVA
3rd 83  Chambers, Mrs Shirley  JOCKEYHALL FIRST CLASS
4th 94  Murphy, Mr G and S
5th 93  Moffett, Miss Victoria  HOMEGROWN BEATRIX
6th 88  Harte, Brian  MOYTURA LADY JANE

25     GELDING, [lightweight], foaled in 2014, thoroughbred and non thoroughbred entered in their respective stud book, likely to make a high class performer.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 98  Gibson, Mr Desmond  CAFRE QUATER MASTER
2nd 102  Martin, Mr Timothy  THE MASTERS CHOICE
3rd 101  Kirkpatrick, Mrs Charlotte  CAIRNVIEW REDWOOD GUY
4th 99  Gill, Mr Tiernan
5th 104  Tierney Mrs Daphne  BLOOMFIELD WATERSIDE
6th 105  Walsh, Mr K  SPECIAL CHOICE

26     GELDING, [medium to heavyweight], foaled in 2014, thoroughbred and non thoroughbred entered in their respective stud book, likely to make a high class performer.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 111  Gibson, Mr Desmond  GLEN ACE
2nd 112  Gibson, Mr Desmond  ZULU WARRIER
3rd 107  Ballykelly Sport Horses  BALLYKELLY FLASHDANCE
4th 118  Williams, Mrs Maggy  HOMEGROWN REX
5th 114  Glynn, Mr P J  CRANNAGHMORE LAD
6th 117  Martin & Walsh  REBEL CHOICE

27     FILLY, foaled in 2014 thoroughbred and non thoroughbred entered in their respective stud book, likely to make a high class performer.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 120  Curtin, Edel & Dominic  CORGRIGG JOULES
2nd 131  Williams, John  MANTLEHILL DIAMOND GREY
3rd 124  McWeeney, Mr James  LONGSTONE GOLDEN LADY
4th 123  Horner, Mr Paul  BROOKFIELDS EMPRESS
5th 125  O’Connor, Joan  GREENHALL GRANUAILE
6th 129  Troughton Mrs Helen  SILKEN GILLIE

S20     CHAMPION PRIZES, £300 and £150- for the champion and reserve champion young stock animals. Presented by TopSpec.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 98  Gibson, Mr Desmond  CAFRE QUATER MASTER
Res 53  Gibson, Mr Desmond  ROLEX
S21     THE ROYAL ULSTER RIFLES PERPETUAL CHALLENGE CUP- for the best one, two or three years old. Presented by Miss A D P McCammon, Holywood, in memory of all ranks of the Regiment who fell in the 1939-45 War.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 98  Gibson, Mr Desmond  CAFRE QUATER MASTER
Res 53  Gibson, Mr Desmond  ROLEX

S22     CHAMPIONSHIP ROSETTE- for the best yearling. Presented by the Society. The Champion and Reserve Champion yearlings will be eligible to compete in the young stock championship and for the Sir Milne Barbour cup [Special 24] if applicable.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 53  Gibson, Mr Desmond  ROLEX
Res 60  O Gorman, Mr Kieran  MURPHY 2

S23     CHAMPIONSHIP ROSETTE- for the best one, two or three years old filly. Presented by TopSpec.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 91  McCallister, Miss Valerie  SUGAR BESS
Res 65  Lyons, Mrs Ann  SARAH’S CLEARANCE

S24     THE SIR MILNE BARBOUR PERPETUAL CHALLENGE CUP- for the best animal, bred by exhibitor, in Classes 21-27. Presented by the Society.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 82  Ballykelly Sport Horses  BALLYKELLY EVA

38     MARE or GELDING, 4 years old and over, 155cms and over, registered in the Irish Draught section of the Irish Horse Register or harmonized Irish Draught studbooks.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 245  Glass, Miss Valerie  THE POACHER
2nd 274  Whitney, Jessica  EDENAGOR PADDY
3rd 186  Ormedilla, Miss Victoria  Master Flint
4th 242  Devlin Byrne, Alicia  King Flagmount
5th 271  Maxwell Murphy, Miss Grace  CAPPA RANGER
6th 265  Wright, Miss Amanda J  Dungar Quick Silver

Ladies Hunterrs Astride
43     MARE or GELDING, 4 and 5 years old, to be ridden by ladies in hunting costume riding astride.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 345  Whitney, Jessica  EDENAGOR PADDY
2nd 343  Smyth, Ms James  BANNVIEW SNAPDRAGON
3rd 221  Moore, Mrs Gillian  Mullaboden
4th 141  Finegan, Mrs Marie Helene  Liquid gold kingdom
5th 151  Wylie, Mrs Lyndsey  UPTOWN GIRL
6th 342  Kerr, Mr Olaf  CASTLEVIEWS ERINDALE ECPLISE

44     MARE or GELDING, 6 years old and over, to be ridden by ladies in hunting costume riding astride.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 353  McGowan, Miss Emily  EMS RICHEALS PET
2nd 346  Brittain, Miss Sarah  FANTASTIC MR FOX
3rd 195  Hennessy Ruane, Miss Helena  Cloneyhea Clancy
4th 356  O’Gorman, Mrs Janeith  IT’S AFTER EIGHT
5th 348  Corr, Mr Desmond  TICK TOCK T

S31     CHAMPION PRIZES, £50 and £25- for the Champion and Reserve Champion Ladies’ Hunter (riding astride). Presented by North Down Marquees.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 353  McGowan, Miss Emily  EMS RICHEALS PET
Res 345  Whitney, Jessica  EDENAGOR PADDY

S32     THE ELIZABETH BARBOUR PERPETUAL CHALLENGE CUP- for the rider of the champion Ladies’ Hunter (riding astride). Presented by Mrs Elizabeth L M Barbour Paton.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 353  McGowan, Miss Emily  EMS RICHEALS PET
Res 345  Whitney, Jessica  EDENAGOR PADDY

45     MARE or GELDING, 4 years old and over, over 148cms. Riders to have attained their 16th birthday before 1st January in the current year.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 372  Smyth, Miss Laura  CARNSDALE PEACEMAKER
2nd 369  Miskelly, Miss Ellie  MASSEREENE DORIAN GRAY
3rd 371  Reddy, Mrs Sylvia  DREAM ON CALYPSO
4th 359  Brien, Ms Suzanne  HARDINGVILLE DARCY
5th 364  Gravey, Ms Ciara  RINGO SADAT
6th 360  Buchanan, Mrs Kathy  BALLYLIN BEN

46     MARE or GELDING, 4 years old or over, to be ridden by ladies in hunting costume riding side saddle. (riders must have attained their 16th birthday before 1st January in the current year).
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 382  O’Gorman, Mrs Janeith  REDWOOD SILVER SLIPPER
2nd 195  Hennessy Ruane, Miss Helena  Cloneyhea Clancy
3rd 377  De Burgh, Miss Antonia  Gypsy Cobra Cruis
4th 205  Smyth, Rachel  Vantage Point
5th 333  Murray, Miss Beth  Kit N Kaboodle
6th 380  McClenaghan, Mrs Alison  HOMEGROWN MARX

S33     CHAMPION PRIZES, £50 and £25- for the Champion and Reserve Champion Ladies’ Hunter (side saddle). Presented by the Society.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 382  O’Gorman, Mrs Janeith  REDWOOD SILVER SLIPPER
Res 195  Hennessy Ruane, Miss Helena  Cloneyhea Clancy

S34     VERONICA TROPHY- for the highest placed SSA Area 21 (Northern Ireland) member riding her usual mount. The said combination to have participated in two SSA events in the current year.
Prize Cat. No Cat. Name Details
SP 378  Ireland, Miss Lynne  DOWDSTOWN DANCER

MOUNTAIN AND MOORLAND RIDDEN CLASSES
59     LARGE BREEDS – Ridden by a Senior
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 502  Smiley, Miss Kathryn  COPLEYLANE RINGO
2nd 499  Gabbey, Mrs Zelda  GLYNCEIRCH RHYDIAN
3rd 500  Gordon, Miss Diane  INGLEGARTH PERCUSSION
4th 503  Thompson, Casey  FFLUR GARNON

62     SMALL BREEDS – Ridden by a Junior.
Prize Cat. No Cat. Name Details
1st 504  Blakely, Ms Emma  LONEASH MELANIE
2nd 507  McDonnell Mrs Mary  LINKSBURY POPSTAR
3rd 505  Blakely, Ms Emma  WELSTERN DISCOVERY
4th 510  Weatherup, Mrs Diane  COXWOOD FABIAN STEADMAN
5th 506  McCormick Sam  SALBROOK YARONA
6th 508  O’Connor Murphy, Melissa  Lucifier

Tags: , , , ,

Category: News, Results, Showing

Comments are closed.

Directory powered by Business Directory Plugin